Bra reportage om Stefan Karlssons och hans nya restaurang SK Mat & Människor som öppnar när som helst. http://www.gp.se/matdryck/krog/1.2325140-farval-till-finkrogen Har haft äran att ha Stefan som kok under 2 fantastiska provningar hos Eriksbergs Vinsällskap och ska bli väldigt spännande att se hur hans nya kommer att bli. http://www.finewines.se/threads/provning-av-selosse.2186/ http://www.finewines.se/threads/provning-henriot-cuvee-des-echanteleurs.1973/
Skall bli riktigt kul att testa. Jag gillar speciellt att han kommer satsa på tillgänglighet, vilket borgar för stor variation av Menyn.
Kan bara hålla med. Var ju med på båda dessa provningarna och både Stefans mat och personlighet bidrog mycket till upplevelsen. Känns väl värt att ta en resa till Göteborg för att besöka restaurangen.