Jag är kanske inte nykter nu och jag har kanske varit klumpig i mina tidigare uttalande. hur som, min förfader, min morfar har precis gätt vidare och jag är lite sorgsen. Om postar lite fel eller är lite oförskämd hoppas jag ni har lite överförståelse (eller hur f-n det stavas) Det kommer en annan dag imon!
SV: Svart band Jag beklagar sorgen. Har varit där och vet vad du menar. Varför inte svära över hans goda gärningar genom att korka upp något som han själv skulle ha uppskattat och gärna delat med dig. Bringa en skål över hans godhet och gör det med stil.
SV: Svart band Jag vet hur det känns, tidigare i år gick mina två morföräldrar i graven, beklagar sorgen.
SV: Svart band Sjukt trist broder. Min morfar lämnade in fredagen innan jul i år, det är något speciellt med högtider!
SV: Svart band Jag ska be att få beklaga förlusten. Jämför gärna engelskans "sorry for your loss". I sorgen erbjuder man sitt djupaste deltagande.
SV: Svart band Dåliga nyheter har tyvärr förmågan att komma tillsammans eller väldigt tätt inpå varandra. En av mina närmsta vänners far gick bort i morse. Gubben han inte ens bli 60 år. Helt sjukt. Vi 3 var ute och tog några öl tillsammans i mellandagarna. Det kan gå läskigt snabbt ibland.
SV: Svart band Fan, skojar du med mig? Fy fan vad tråkigt att det gick så fort. Lider verkligen med Gibbon, vet fan inte vart jag skulle tagit vägen utan farsgubben.