Senaste nytt
finewines.se

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

  • Som flera kanske har märkt är sig finewines.se inte sig likt rent utseendemässigt! En uppgradering av forumets mjukvara har genomförts och temat kommer successivt att uppdateras för att bättre matcha vår tidigare färgprofil! Eventuella buggar eller feedback tas tacksamt emot i den här forumtråden!

Dryckesauktioner i Sverige och utomlands

vintomas

Numera lågaktiv bloggare
Dom Pèrignon 2002. Anges att de lagrats hos Magnusson Fine Wines sedan 2008.
Menvaf... som jag minns det dök DP 2002 upp i butik först våren 2011 (bodde då i Belgien). Jag köpte mina hösten 2011. De bytte från DP 2002 till DP 2003 i svensk distribution våren 2012. 2008 måste det väl ha varit DP 1999 som såldes? På Champagnedagen 2010 (maj 2010?) var det DP 2000 som serverades, Moët-Hennessy var för omväxlings skull med det året.

Last edited:

Köpte mina i oktober 2010 via Farr Vintners. Såg att jag fick leverans i februari 2011. Så de som legat hos Magnusson sedan 2008 måste vara en specialleverans. För det kan ju inte vara så att Magnusson har fel i sin uppgifter :)

Elvis

Medlem

Är det inte lustigt att viner som lagrats hos Magnusson får högre utropspriser samtidigt som Magnusson själv är värderare åt Systembolagets auktioner? Jag har inte märkt det sambandet på slutpriserna nämligen men jag förstår att Magnusson har ett intresse av att hävda den skillnaden.

Hade jag kunnat köpa en Cristal 1970 som bevisligen legat hos Magnusson sedan 70-talet så skulle jag gärna betala mer men Magnusson har ju bara funnits sedan 2008.

Samma som med Grappe. Vet inte om det bara avses att man har ett fack på Grappe. Säger ju inget om hur länge vinet legat där.

För övrigt fick jag svar från Stadsauktion och dels så var tiden för lagring hos Magnusson fel avseende DP2002 och för Legras avsåg värderingen 6 flaskor, inte 3.

StefanAkiko

Återgår till pendeldrickning post-COVID.

Uppenbarligen är Stadsauktion slarviga, okunniga och inte att lita på. Dessutom tar de rejält betalt för sina tjänster. Huh!

chambertin

Medlem
En monopolist ger en annat företag monopol på dryckesauktioner så vad kan man förvänta sig ? :gäspning:

Har hört att deras s.k proveniens (lagrat på Grappe/Magnussons m.m) inte behöver intygas utan att det bara är kundens försäkran om detta som räcker. Även om man har ett fack där så finns det ju inget alls som intygar om/hur länge osv. vinet i fråga lagrats där.

Skumpagne

Husmor/Älskare/Lagrare/Pappa
Är det nån här som bjuder med mig på George Gardet Chigny Les Roses 1969? Pm så gör vi en deal istället för o buda upp för högt.

Arvid

Medlem
Finns det någon smart lista över resultat från de svenska auktionerna? Rentav någon som gjort en databas? Formatet man kan se klubbade priser i är ju helt hopplöst.

Har inte sett något annat format. Med lite arbete kan man ju plocka ut informationen och skapa en sökbar databas men då Auktionsverket äger informationen är det tveksamt om man kan publicera den.

En "quick fix" är att söka via Google. Om du exvis är intresserad av Dompa 1962 så kan du göra en sökning enligt nedan:

auktionsverket.se/uploads/attachments/ "Dom Pérignon 1962"

Dvs. du söker bara i det bibliotek där Auktionsverket lagrar sin slutpriser

Last edited:

sunqan

Vinös
Hmmm. Stämmer det verkligen att auktionsverket skeppar alkohol till helsingfors för 100 sek, som det står längst ner till höger i beskrivningarna? Det känns märkligt på nåt sätt.

för att nu svara - näe det gör de ju inte, men man måste ju klicka pålänken ock läsa mer om transporter.

Tomas Lindblom

fd Deppodi
Moderator

Jag känner så väl igen mig i din kommentar! Jag gör alltid likadant!

..va?! Stämmer det där?
..jaha!!..
..det var inget.

Jimmy Forsman

Missförstått geni. Gravt blygsam. Despot.
Tittade in lit snabbt på sidan och det är uppenbart att marknaden för Winston är helt skev i Sverige. I mitt tycke den bästa och jämnaste av prestigeskumporna. 88 är magisk. Fullkomligt magisk.

Toppen