VM-BYOB 24/8 Sollentuna

Diskussion i 'Vin' startad av Patrik Sellin, 3 juli 2018.

  1. Patrik Sellin

    Patrik Sellin fd Innertällmo Bryggeri Provningsskribent

    Idag när Sverige spelar åttondelsfinal i fotbolls-VM, kom @thunberg på den fantastiska idén att vi ska ha en BYOB med tema "fotbolls-VM".
    TEMA:
    Världsmästerskapet i fotboll för herrar
    Kriterier:
    Årgång som stämmer överens med ett år som landet spelade VM (ex: Turkiet 2002). Värdnationen är alltid kvalificerad till VM.
    (Det kommer inte bli några 08-champagner då VM spelas vart 4:e år men 2002 finns kvar.)
    Vi kör fredag 24/8 2018 klockan 19:00 Bygdevägen 41 i Sollentuna.
    Anmäl er här i tråden:
    Hittills anmälda är:
    @thunberg
    @Patrik Sellin
    Vi försöker att begränsa oss till 10 platser, annars tar det alldeles för lång tid.
    8 platser kvar
     
    MagnusH70, glenn_peter och Tomas Lindblom gillar detta.
  2. thunberg

    thunberg Flaskfantast Moderator

    För att "underlätta" har jag sammanställt de flesta vinländer som deltagit och vilket år. Det finns givetvis fler länder som deltagit (eller rättare sagt landslag vilket inte riktigt är samma sak ex: Skottland, Färöarna etc) men jag har valt att inte ta med dessa. En komplett lista finns på Wikipedia: https://sv.wikipedia.org/wiki/Världsmästerskapet_i_fotboll_för_herrar


    LANDSLAGDeltagande år
    Algeriet2010
    Argentina30,34,58,62,66,74,78,82,86,90,94,98,02,06,10,14
    Australien74,06,10,14
    Bosnien och Hercegovina2014
    BrasilienSamtliga
    Bulgarien62,66,70,74,86,94,98
    Chile30,50,62,66,74,82,98,14
    Danmark86,98,02,10
    England50,54,58,62,66,70,82,86,90,98,02,06,10,14
    Frankrike30,34,38,54,58,66,78,82,86,98,02,06,10,14
    Grekland94,10,14
    Israel1970
    Italien34,38,50,54,62,66,70,74,78,82,86,90,94,98,02,06,10,14
    Japan98,02,06,10,14
    Kanada1986
    Kina2002
    Kroatien98,02,06,14
    Nya Zeeland1982, 2010
    Portugal66,86,02,06,10,14
    Rumänien30,34,38,70,90,94,98
    Ryssland/Sovjetunionen58,62,66,70,82,86,90,94,02,14
    Schweiz34,38,50,54,62,66,94,06,10,14
    Serbien/Montenegro/Jugoslavien30,50,54,58,62,74,82,90,98,06,10
    Slovakien2010
    Slovenien2002
    Spanien34,50,62,66,78,82,86,90,94,98,02,06,10,14
    Sverige34,38,50,58,70,74,78,90,94,02,06
    Sydafrika98,02,10
    Tjeckien/Tjeckoslovakien34,38,54,58,62,70,82,90,06
    Tyskland (Öst+Väst)Samtliga utom 30 och 50
    Ungern34,38,54,58,62,66,78,82,86
    Uruguay30,50,54,62,66,70,74,86,90,02,10,14
    USA30,34,50,90,94,98,02,06,10,14
    Österrike34,54,58,78,82,90,98
     
    MagnusH70, Silex, vintomas och 2 andra gillar detta.
  3. thunberg

    thunberg Flaskfantast Moderator

    Notera att det går utmärkt att ta med sig franska viner årgång 1982 ;)
     
    vintomas, gece, Petra och 2 andra gillar detta.
  4. Swedish

    Swedish Medlem

    Bara inte någon jävel tar med sig en tysk 82:a för då får hen sota för Schumachers attentat... Payback big time:öga:
     
    thunberg och gece gillar detta.
  5. gece

    gece Man vänjer sig.

    Ett av de bättre användningsområdena för ett fotbolls-VM! Missar dock tyvärr denna omgång.
     
  6. vintomas

    vintomas Bloggare

    Kul idé - jag är gärna med! (Ska bli intressant att äntligen få prova något rumänskt vin från 1930. ;))
     
    Patrik Sellin, Daniel A, gece och 1 annan gillar detta.
  7. Patrik Sellin

    Patrik Sellin fd Innertällmo Bryggeri Provningsskribent

    Kommer du med?
     
  8. Patrik Sellin

    Patrik Sellin fd Innertällmo Bryggeri Provningsskribent

    I och med att det kan bli svårt att få tag på en svensk -94 så är väl en rumän så nära bronsmatchen man kan komma? Kanske lite lättare att hitta än 1930?
     
  9. Tomas Lindblom

    Tomas Lindblom fd Deppodi Moderator

    Arghh!! Jag vill ju så himla gärna följa med. Måste hoppa över den här gången också. Beräknad födsel är den 17e September så jag vågar inte chansa och vara okörbar så nära inpå förlossningen. Kanske kan följa med på en BYOB runt jul? :) Kul att du drar igång igen, jag har funderat på det - och kommit fram till att jag saknat BYOBs.
     
  10. petterkalle

    petterkalle It´s just wine, drink it

    Ett mycket fint datum att fylla år på:D:D:D
    Jag får tyvärr hoppa över denna gång. Mycket ståhej med flytt..
     
    Tomas Lindblom gillar detta.
  11. Swedish

    Swedish Medlem

    Vet ej. Jobbar jag som vanligt igen lär det vara kört. Men nu har jag inte jobbat "som vanligt" på några månader så det kanske finns en lucka. Jag lär veta mer i mitten augusti
     
    Patrik Sellin gillar detta.
  12. MagnusH70

    MagnusH70 Medlem

    Tror jag kan vara med!
     
    Patrik Sellin gillar detta.
  13. Patrik Sellin

    Patrik Sellin fd Innertällmo Bryggeri Provningsskribent

    Hittills anmälda är:
    @thunberg
    @Patrik Sellin
    @vintomas
    @MagnusH70
    Vi försöker att begränsa oss till 10 platser, annars tar det alldeles för lång tid.
    6 platser kvar

    För er som inte har varit med tidigare så är det här ett gyllene tillfälle att börja: 10 eller 14 från Spanien, Italien, Tyskland, Frankrike eller Uruguay bör inte inte vara svårt att få tag på.
     
    Petra gillar detta.
  14. mnor

    mnor Medlem

    Ett fantastiskt tema, jag är på!
     
    Patrik Sellin och thunberg gillar detta.
  15. Patrik Sellin

    Patrik Sellin fd Innertällmo Bryggeri Provningsskribent

  16. Omar Khayyam

    Omar Khayyam Provningsskribent

  17. Fredrik L

    Fredrik L Medlem

    Jag bör kunna vara med!
     
    thunberg och Patrik Sellin gillar detta.
  18. Patrik Sellin

    Patrik Sellin fd Innertällmo Bryggeri Provningsskribent

  19. Patrik Sellin

    Patrik Sellin fd Innertällmo Bryggeri Provningsskribent

    Två veckor kvar - ingen mer som vill anmäla sig? @Håkan ? @Bror ?
     
  20. Håkan

    Håkan Medlem

    Näpp
     

Dela sidan