Tänkte fylla upp ett fack i källaren med trevlig rosé skumpa. Har lagt in beställning på Krug, Bollinger och så klart Gosset. Har plats för några flaskor till. Nån som har nått förslag på nått enastående? Funderar på att köpa på mig några Laurent Perrier Rose, har aldrig testat men hört att deras rosé ska hålla hög klass. Nån som testat?
SV: Fylla upp källaren med rosé... William Deutz Rosé är bra med potential. Sedan om du ändå är på gång, Selosse saknas väl i listan, kanske svårare att få tag i dock.
SV: Fylla upp källaren med rosé... Chris rosé är ju fantastisk och även undertecknads hathus Moëts Dompa Rosé är riktigt, riktigt skön!
SV: Fylla upp källaren med rosé... Var fick du det ifrån, reklamtext målad på sidan av grisen som just flög förbi eller...!?!
SV: Fylla upp källaren med rosé... Dom flesta årgångarna av Dom Ruinart och Jacquesson är lysande, Dom Ruinart 1988 och Jacquesson Signature 1990 är båda små underverk. Pol Roger och Belle Epoque är i vissa årgångar riktigt bra
SV: Fylla upp källaren med rosé... Som alltid på forumet, vi rättade snabbt in medlemmen i ledet. Du bör köpa Deutz Cuvée William, Selosse, Vilmart Grand Cellier Rubis, Dom Perignon, Cristal, Dom Ruinart , Jacquesson Signature, Pol Roger och Belle Epoque
SV: Fylla upp källaren med rosé... Rekommenderar varmt Billecart Salmon's "Cuvee Elisabeth Salmon"! 98:an var en riktig höjdare nyligen... Även vanliga Billecart rosé NV har jag druckit ett antal flaskor som varit riktigt bra, särskilt efter ett par års lagring. (Längre än så har jag inte klarat att vänta...) Däremot Belle Epoque rosé -99 levde inte upp till mina förväntningar för ett par veckor sedan. Allt för mjuk och "finstämd" i min smak, och jag har svårt att tänka mig att det bara skulle vara en fråga om att lagra längre. Cuvee W Deutz rosé -96 finns ju fortfarande att köpa för runt 125 Euro nere i Europa, borde vara en riktig höjdare även för de pengarna...
SV: Fylla upp källaren med rosé... Har du provat Bollingers Rosé? Den är en helt galen syrabomb, inte alls vad jag trott och verkligen inte god i min smak. Har inte nån koll direkt, men undrar om den någonsin kommer bli balanserad. Delamotte var otippat bra när jag provade den så det kanske kunde vara ett lite billigare tips.
SV: Fylla upp källaren med rosé... Och just det, drack en Billecart-Salmon brut rose hos vintjej. Den hade legat i 5 år och var helt magiskt god!
SV: Fylla upp källaren med rosé... Om man glömmer Krug Rosé i en sådan mening blir det skamvrån. Sen förstår jag inte varför ingen nämnt denna? ;D
SV: Fylla upp källaren med rosé... Tycker nog att någon av våra moderatorer borde kliva in och tillfälligt slänga ut SUPRA från forumet. Först få för sig att ta en vit månad och sedan lägga in en väldigt motbjudande bild i samma inlägg som man nämner Krug.
SV: Fylla upp källaren med rosé... Den ser så där lagom nyrik ut i designen. Men det är ju innehållet som räknas