This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!
Som flera kanske har märkt är sig finewines.se inte sig likt rent utseendemässigt! En uppgradering av forumets mjukvara har genomförts och temat kommer successivt att uppdateras för att bättre matcha vår tidigare färgprofil! Eventuella buggar eller feedback tas tacksamt emot i den här forumtråden!
Chartogne-Taillet Les Couarres 2020
Denna årgång är druvblenden:
60% Chardonnay
40% Pinot noir
Vinet är spontanjäst och mognadslagrad 10mån på barriquer.
Min flaskan är deggad 2024/10 med 2,5g dosage.
Initialt ung och reduktiv och rostad.
Härligt parfymerad med Smör, röda äpplen, rostat bröd...
Fruktig o bjussig ja men markant ung oxå, 14 är lite stramare och har mer syra. Ja drack oxå en 2008 nyligen tror den var degg2021 som dricker helt fantastiskt just nu ,helt klart ett väldigt mycket större vin.
Henriot 2015
Min flaska är deggad hösten 2024 med 2,5g dosage.
Parfymen är ung o somrig o flädrig med bjussig frukt, apelsin och mogen citron och gula äpplen och blomsteräng, men kommer lixom aldrig igång, är helatiden rätt tillbakadraget knutet uttryck.
Attacken är ung fruktig och generöst...
Har druckit 2006 & 2007 med 8-9år på korken.
Man ska ju ha med sig att dessa spontanjästa viner med minimalt med svavel inte är några långliggare, jag tycker det är jätte gott med bokna äpplen och murkna källartoner, men de är inte din typiska skumpaupplevese nej,
Men mycket personlighet ja.
Jag...
Foie Gras till midsommar?
Nu finns det en begränsad mängd nybakade bitar att köpa på
Ica Rösjöhallen i Täby
Man kan ringa charken på
08 758 71 90 för att boka nu.
den är ju spontanjäst med malo och gjord nästan utan svavel.
Men det är ju inte ens 3år på korken så förvånansvärt snabbmognad, om de inte är så att din låda legat i rumstemp för min upplevesle är inte att de mognar så snabbt :o