Vad tycker ni om vinerna som presenteras i boken "101 Viner du måste dricka innan du dör" skriven av Andreas Kjörling? Jag funderar på att köpa boken och börja bocka av vinerna. Några tankar?
Jag har fått den här hemma. Inget att rekommendera. Den blandar högt och lågt och det finns ingen röd tråd. Känns mer som att Andreas har blivit sponsrad av en vinimportör då den mer känns som ett produktblad för en importörs viner.
Stod och bläddrade i den häromdagen, och det är inte många viner i den boken som man måste dricka innan man dör Känns som den är gjord för att passa med systembolagets ordinarie sortiment.
Man kan onekligen ifrågasätta författarens val av viner. Även om man nöjer sig med sb sortimentet finns det en hel del viner som är betydligt bättre än något i boken (Champagne skulle kunna vara ett undantag dock). 1500 kr verkar vara en övre gräns för Champagne i pris medan 500 är övre gränsen för torra vita. 1500 är väl en övre smärtgräns för många men författaren borde konsekvent ha satt en 1500 gräns oavsett vintyp tycker man. Kul att han tog Roinos 2007 som bara finns att beställa till skånska butiker. Vinet har nog passerat sin topp redan tyvärr men de är bra och rätt annorlunda. Har provat 2 flaskor.
Bättre du på detta forum sätter din prisgräns och ber folk tipsa om 101 viner du bör dricka innan du dör (givetvis inom dina ramar). Då kommer du garanterat få bättre och framförallt mer spännande vinval.
Här har vi en rolig utmaning! Skulle vara intressant att försöka göra en liknande uppställning viner, med samma priskriterier som i boken... Ja, jag har lite för mycket fritid just nu!
Ja verkar ju onekligen så. Från hemsidan:http://www.kjorlingwine.com/101-viner-du-maste-dricka-innan-du-dor/
Eller så gör vi bara en egen lista från och med nu! Finewines oändliga lista över viner du måste dricka. Krug 1988 bara lägga till via citat flaskor som ni vill lägga till ;-)
Jo, titeln på listan blir ju kanske inte "101 viner man måste dricka innan man dör", snarare "101 tips på rimligt prissatta viner man kan passa på att dricka innan man dör!.
Jag ser fram emot era listor. Kan själv inte komma på alltför många kandidater. På listan med ett tak på 500 kr så kan jag tänka mig att dessa borde vara med bland annat: Chateau Musar (valfri årgång) Bonny Doon Le Cigare Volant (valfri årgång) Eben Sadie Columella (valfri årgång) Ben Glaetzer Amon-Ra (valfri årgång) Orkar inte fundera mer just nu, men där har ni en start i alla fall.