Senaste nytt
finewines.se

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

  • Som flera kanske har märkt är sig finewines.se inte sig likt rent utseendemässigt! En uppgradering av forumets mjukvara har genomförts och temat kommer successivt att uppdateras för att bättre matcha vår tidigare färgprofil! Eventuella buggar eller feedback tas tacksamt emot i den här forumtråden!

Idag dricker vi, provningsnoteringar och diskussioner

Foodcoma

Medlem
Visa bifogad bild 34886
2018 Domaine Tempier Bandol
(Husets egna druvor i skålen)


Viner från Bandol har en egen karaktär även om här ofta finns aromer som påminner om både norra och södra Rhone.

I huvudsak är det mourvèdre men här ska även finnas en mindre mängd av grenache, cinsault, carignan och syrah. Väldigt sydfranskt.
Här finns en mix av både mörka och röda bär, chark, oliv, garrigue, lakrits, lite choklad mm.

Årgångarna skiftar lite grann men kvaliteten är alltid hög. Har aldrig druckit en dålig årgång av Tempier.
Intressant komplexitet, bra balans och oftast svingoda! Men trots jämnare kvalitet och bättre balans än chateauneuf så är de lika impopulära. Konstigt!

Startade dagen med bad från klipporna och ikväll blir det sommargrill med fläskkarré och starka chorizos tillsammans med tzatziki och grillad paprika. Det gäller att njuta av sensommaren!
Intressant det där med att c9dp är mer populärt - är det storytellingbiten kring c9dp som får dem att flyga och att bandol där uppfattas som mer otydligt?
 

Wintermute

Medlem
Domini Veneti, Recioto della Valpolicella 2011.
Cassis, hallon, massor av vanilj och en ganska kraftig beska i slutet. Sött, men med tunn munkänsla. Intressant, men ganska kort. Inte otrevligt, men lite obalanserat. [För tydlighet, jag vet inte riktigt vad jag borde ha väntat mig, det här är kanske idealt för vintypen]. 83 p?
20250907_220915.jpg
 

StefanAkiko

Återgår till pendeldrickning post-COVID.
Har nog att göra med att det är få riktigt duktiga vinmakare som förfogar över Chasselas. Kan bli riktigt bra vin även av denna druva.

...precis som det kan bli bra viner med den tidigare förhärskande Bdxdruvan i Sydamerika. Carmeniere.

Av de typ 100 Carmeniere jag provat genom livet, är det max två som varit intressanta.

Men, visst går det väva av katthår. Om man verkligen ger sig fasen på det!

Om jag var Trump:

Fan oxå! Jag är världsledande expert på Carmeniere och Chasselas. Jag har druckit 100,000-tals av dem båda och mina poäng är RÄTT satta. Inte som alla andra jävla amatörers skitpoäng. Mina poäng är bättre än allt annat som existerar i hela universum, och inte bara i det observerbara universum, utan i HELA Universum. Min intelligens och mina insikter är så grymma att Ozzy Osbourne hellre dog än körde accapella med mig on stage live. Han ville inte dö tvåa. Och han visste hur bra jag är!

Fan för Carmeniere och Chasselas. Jag vet ALLT om dessa druvor och ingen annan vet någonting som ens är värt dialog. Bags på alla andra låtsas-hittepåare. Till Mexico och Alligator Alcatraz skall ni! Jag vet bättre än alla andra! Det är en Executive Order!
 

StefanAkiko

Återgår till pendeldrickning post-COVID.
Var on-site i Galicien i sommar och provade kombinationen Percebes med Albariño, fungerade väldigt bra (även om jag inte är toksåld på just Percebes som den delikatess det påstås vara). Passade även på att prova kopiösa mängder Albariño på Albariño festivalen i Cambados, finns mycket gott och till och med en del bubbel tillverkat på traditionellt sätt på druvan som överraskade positivt.
Den festivalen vill jag också hänge mig åt! Norra Spanien here I come!!! 2027. Typ. Nästa år är mest Centrala Spanien, London/Skottland och Languedoc. Men 2027! Då räwlarns 😜
 

StefanAkiko

Återgår till pendeldrickning post-COVID.
Var on-site i Galicien i sommar och provade kombinationen Percebes med Albariño, fungerade väldigt bra (även om jag inte är toksåld på just Percebes som den delikatess det påstås vara). Passade även på att prova kopiösa mängder Albariño på Albariño festivalen i Cambados, finns mycket gott och till och med en del bubbel tillverkat på traditionellt sätt på druvan som överraskade positivt.
Hur arrangerade du dina resor?
Från Madrid (gissar jag?).
Har två vänner i Ribeira del Duero som jag kan utgå från efter två dygn av syndigt fallna frestelser.

Tips?
Boende, lokala resor, vad är mest värt, egna lärdomar osv...

Asking for my best friend...
 

Johpe

Medlem
Den festivalen vill jag också hänge mig åt! Norra Spanien here I come!!! 2027. Typ. Nästa år är mest Centrala Spanien, London/Skottland och Languedoc. Men 2027! Då räwlarns 😜
Ja, kan varmt rekommenderas, väldigt mycket fest o väldigt mycket vin :)

Hur arrangerade du dina resor?
Från Madrid (gissar jag?).
Har två vänner i Ribeira del Duero som jag kan utgå från efter två dygn av syndigt fallna frestelser.

Tips?
Boende, lokala resor, vad är mest värt, egna lärdomar osv...

Asking for my best friend...
Njaa, jag utgår från San Sebastian i Baskien då frun är där i från så vi spenderar mycket tid där.

Just i det här fallet bilade vi till A Coruña och var där i några nätter (inte direkt Rias Baixas territorium men mycket bra mat). Sen åkte vi ner till Cambados och bode i byn i jämte (för vi passade oxå på att klämma in Vikinga-festivalen i Catoira (som är ett spektakel för sig)). Jag hade bokat vingårdsbesök i området på bl.a. Granbazan som var väldigt trevligt, tyvärr tog inte Zarate (som jag verkligen gillar) i mot besök på grund av att de var upptagna på Albariño festivalen. Själva festivalen kan nog beskrivas som 2 delar redlöst vin-party på gatan (natt som dag) och 1 del seriösare provande i en lokal en bit bort från centrum.

Utgår du från RdD (trevligt!) så har du inte mer än 4-5h i bil till Cambados annars är det vanligt att folk i området flyger till o från Porto (enligt den delen av familjen som bor i Galicien) när det gäller internationella flyg.

Hör av dig när det börjar bli dags så kan jag berätta och tipsa om mer och hjälpa till att arrangera/boka grejer om du vill. Jag är långt ifrån klar med området så jag kan hänga med som semi-lokal spansktalande guide :D
 

LeChat

Medlem
IMG_7440.jpeg

2008 Château Léoville Las Cases

Har varit sugen ett tag på att prova denna så nu är det dags.
Har inte druckit så mycket av årgången vad jag kan minnas, men kommer bl.a. ihåg att Poujeaux var ett riktigt härligt biffvin redan i unga år.

2008 LLC är en riktigt bra bordeaux med lyxiga eleganta fat och hög intensitet. Inga tertiär tecken, men i en bra fas som bjuder på både smakrik komplexitet och bra energi. Avslutet är långt med bl.a. goda chokladtoner.

Den här kan utvecklas i många år till men har redan en hel del kul att upptäcka så ångrar inte att jag provade en flaska. Men sista flaskan får nog ligga i 5+ år till.
 
Toppen